Nasza Szkoła otrzymała dofinansowanie do wycieczek klasowych w 2023 roku.
WYCIECZKA KLAS 5a i 6b do SANDOMIERZA
„POZNAJ POLSKĘ” – Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki
4 – 5.05.2023r.
Podczas dwudniowej wycieczki uczniowie poznali historię Sandomierza. Przewodnik rozpoczął oprowadzanie po mieście od przejścia przez Bramę Opatowską, która powstała w II poł. XIV w. i jest częścią dawnych murów obronnych. Spacerując po rynku, podziwialiśmy architekturę: kamienic, ratusza, zamku oraz obiektów sakralnych. Następnie obejrzeliśmy wystawy w Sandomierskim Muzeum Diecezjalnym – Domu Jana Długosza. Spacerowaliśmy, podziwiając piękno przyrody, wąwozem lessowym Św. Jacka. Mieliśmy również okazję oglądać zabytki sandomierskiej architektury, podczas rejsu statkiem po Wiśle. Odwiedziliśmy także kościół Św. Józefa , w którym poznaliśmy historię córki wojewody sandomierskiego – Teresy Morsztynównej i gdzie spoczywają jej zmumifikowane zwłoki.
Będąc w okolicach Sandomierza, podjechaliśmy do miejscowości Ujazd, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku Krzyżtopór.
Będziemy miło wspominać tę wycieczkę.
WYCIECZKA KLAS 8a i 8b do Warszawy
„POZNAJ POLSKĘ” – Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki
10.05 – 12.05.2023r.
Relacja z wycieczki:
dzień pierwszy
Wyruszyliśmy o 6.00 rano w środę wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Podczas przechadzki odwiedziliśmy Zamek Królewski, Archikatedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan. Na trasie znajdowały się również słynne staromiejskie monumenty: Kolumna Zygmunta, pomnik Syrenki Warszawskiej oraz pomnik Małego Powstańca. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po najpiękniejszych ulicach Warszawy na Krakowskim Przedmieściu z jego wspaniałymi kościołami. Odwiedziliśmy kościół św. Krzyża, w którym spoczywa urna z sercem Chopina. Na naszej trasie znajdowały się miejsca również tak ważne dla dziejów Warszawy jak Pałac Prezydencki czy Uniwersytet Warszawski. Dzień był pełen wrażeń i refleksji. A to dopiero początek naszej wycieczki …
Dzień drugi
Dzień zaczęliśmy od zwiedzania Łazienek Warszawskich nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Jest to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Więzienia na Szucha, Pawiak gdzie miała miejsce akcja pod Arsenałem. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na Cmentarz na Powązkach, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach autora książki pt.”Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego oraz jej bohaterów Alka, Zośki i Rudego. Przeszliśmy również Aleją Zasłużonych i tych, którzy polegli za wolność naszej ojczyzny. Kolejnym wyczekiwanym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez zabawę odkryliśmy fascynujący świat nauki i przyrody. Wieczorem udaliśmy na spacer w kierunku Grobu Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty, dzięki temu mogliśmy dokładnie obserwować działania żołnierzy. To był intensywny dzień w Warszawie. Młodzież była zmęczona, ale zadowolona.
Dzień trzeci
Ostatni dzień naszej wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Narodowego, gdzie mogliśmy podziwiać dzieła znanych malarzy, wśród nich były słynne obrazy tj. Bitwa pod Grunwaldem oraz Stańczyk. Kolejnym punktem naszej wycieczki, który odwiedziliśmy był Pałac Kultury i Nauki. Windą wyjechaliśmy na 30 piętro i podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy. Następnie udaliśmy się do Wilanowa, jednego z najpopularniejszych zabytków stolicy. Wilanow to letnia rezydencja rodziny Sobieskich. Ostatnim miejscem na naszej trasie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobaczyliśmy tam dużo eksponatów dotyczących powstania (hełmy, mundury, ubrania powstańców, pistolety, karabiny, legitymacje, listy powstańców oraz biało – czerwone opaski).Zwiedzając muzeum myśleliśmy o wszystkich powstańcach, a szczególnie tych najmłodszych, którzy ginęli w obronie Warszawy. Nasza wycieczka była doskonale zorganizowana dzięki uprzejmości Biuro Podróży ViaTravel . Serdecznie dziękujemy naszym przewodnikom Pani Ani oraz Panu Mariuszowi za życzliwość i atmosferę oraz pełen profesjonalizm.